Prírodná kozmetika, ktorá poteší

Antiperspiranty a deodoranty používame každý deň. Ktorým ich zložkám sa radšej vyhnúť?

19.09.2015 09:46

Hoci potenie patrí medzi absolútne prirodzené procesy v našom tele, suchá pokožka a šíriaca sa vôňa z podpazušia sa stala symbolom príkladnej osobnej hygieny. Zápach spojený s potným žľazami dostal nálepku nežiaduci, a preto počas celého roka robíme všetko preto, aby sme ho eliminovali. Používame na to antiperspiranty a deodoranty v rôznej forme, ktoré však na potlačenie potenia obsahujú množstvo škodlivých chemických látok. Čo všetko nám ich pravidelnou aplikáciou hrozí a čo by sme si mali všímať na etikete?
Hliníkové zlúčeniny
Alumíniové soli nájdeme v zložení antiperspirantov a deodorantov pod názvami aluminium zirconium, aluminium chlorohydrate, aluminium chloride alebo jednoducho chlorid hlinitý. Škodlivými látkami môžu byť aj farbivá, propylen glycol, triclosan a zlúčeniny upravujúce pH. Ich úlohou je vytvoriť pomyselnú zátku vo vývode potnej žliazky tak, aby sa vyprodukovaný pot nedostal na povrch pokožky. To je síce z hľadiska obmedzenia zápachu účinné, no určite nie prirodzené. Obsiahnutý hliník sa navyše podľa viacerých štúdií môže vstrebávať do organizmu a podieľať sa na vzniku závažných chorôb:
rakoviny prsníka – prostredníctvom zmien v estrogénových receptoroch prsných buniek. Štúdia, ktorá by zlúčeniny hliníka v antiperspirantoch označila za karcinogénne, zatiaľ neexistuje. Na druhej strane však jestvujú prieskumy, ktoré varujú pred negatívnymi dôsledkami ich používania. U vyše 400 žien s rakovinou prsníka bolo zistené, že tie dámy, ktoré používali deodorant aspoň dvakrát týždenne a holili si podpazušie aspoň trikrát do týždňa, mali diagnostikované onkologické ochorenie o 15 rokov skôr.
Alzheimerovej choroby – jej súvis s pôsobením aluminiových solí potvrdila aj Svetová zdravotnícka organizácia. V mozgu ľudí s touto chorobou bola totiž zistená vyššia koncentrácia hliníka. Ochorenie nervovej sústavy podobné Alzheimerovej chorobe bolo navyše preukázané aj na laboratórnych zvieratách, ktorým vedci vpichli do mozgu hliníkové zlúčeniny.

Hliník sa môže javiť ako nebezpečná látka už pri samotnom kontakte s pokožkou. Typické je začervenanie, podráždenie, svrbenie a pálenie, ktoré pre citlivú pokožku môže byť veľmi nepríjemné.
zdroj: Emma

Preto všetkým, na ktorých mi záleží odporúčam používať prírodné deodoranty, ktoré sú účinné a neškodné.

 

Kontakt

Cecília Blanárová

cecill@cecillcosmetics.eu

Petejovská 978/15
Stropkov
09101
Slovenská republika

Štorkanova 3235/14
15000 Praha 5
Česká republika

SK 00421903615101
CZ 00420607457616

Vyhľadávanie

© 2015 Všetky práva vyhradené.

Vytvorené službouWebnode E-shop